Producenci

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Kombinezony arborystyczne – wytrzymała odzież ochronna dla arborystów

Odzież ochronna jest niezbędnym elementem wyposażenia używanego przez arborystów do bezpiecznej pracy w niebezpiecznych miejscach. Arboryści często muszą wspinać się i przycinać drzewa lub inną roślinność i aby to zrobić, potrzebują sprzętu ochronnego, który ochroni ich przed poważnymi obrażeniami, nie ograniczając jednocześnie zakresu ruchów. Odzież robocza musi zatem zachować właściwą równowagę pomiędzy swobodą ruchów, trwałością i komfortem.

Kombinezony arborystyczne są niezwykle elastyczne i wytrzymałe oraz zapewniają ochronę przed przecięciem. Czyni to je idealnym ubiorem do użytku przez profesjonalnych arborystów. Kombinezon na całe ciało został zaprojektowany tak, aby chronić nogi, klatkę piersiową i brzuch przed przecięciem piłą, a także przed ostrymi lub ścierającymi odłamkami.

Najważniejsze cechy kombinezonów dla arborystów – o czym pamiętać, wybierając kombinezon arborystyczny

Kombinezony arborystyczne chronią pracowników przed zadrapaniami i skaleczeniami, zapewniają dobrą widoczność i nie krępują ruchów. Przy wyborze kombinezonu należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Widoczność kombinezonu arborystycznego

Kombinezon powinien być widoczny. Kolory tkaniny powinny być na tyle jaskrawe, aby kombinezon był widoczny z daleka. Na kombinezonie arborysty powinna również znajdować się taśma odblaskowa. Zazwyczaj jest ona umieszczona na plecach, aby pracownik był lepiej widoczny podczas pracy w nocy lub w warunkach słabej widoczności. Większość kombinezonów ma jaskrawe kolory, które poprawiają widoczność i często są odblaskowe.

  • Wygoda użytkowania – istotny element bezpieczeństwa w kombinezonach dla arborystów

Kombinezon powinien być wygodny. Aby osiągnąć ten efekt, musi mieć optymalne dopasowanie i być wykonany z oddychających materiałów, które dobrze wchłaniają pot i wilgoć oraz umożliwiają przepływ powietrza wewnątrz kombinezonu. Ponadto niektóre kombinezony oferują rozwiązania, które umożliwiają przepływ powietrza wewnątrz kombinezonu, co pomaga zapobiegać przegrzaniu i poceniu się. Spodnie powinny pozwalać na swobodne schylanie się bez obawy, że o coś zahaczą lub w jakikolwiek sposób ograniczą ruchy.

  • Ochrona przed przecięciami – podstawowe zadanie kombinezonu arborystycznego

Ogólna ochrona powinna być priorytetem podczas doboru kombinezonu arborystycznego. Ochrona przed przecięciem zapobiega urazom nóg, klatki piersiowej oraz brzucha podczas pracy z piłą mechaniczną. Kombinezon powinien być także odporny na rozdarcia mogące się pojawić na przykład w przypadku odłamania się gałęzi lub jej fragmentu podczas wspinaczki. Ważne jest nie tylko, aby chronić skórę przed skaleczeniami i zadrapaniami, ale także aby w miarę możliwości chronić oczy i twarz przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Ochrona oczu i twarzy jest realizowana w dużej mierze przez kaski dla arborystów, jednakże niektóre kombinezony dla arborystów zawierają kaptury, które chronią głowę i szyję przed spadającymi gałęziami, liśćmi i innymi zanieczyszczeniami. Oczywiście kaptur kombinezonu nie zwalnia z konieczności posiadania założonego kasku spełniającego normy bezpieczeństwa do pracy arborysty.

  • Praktyczność

Warto szukać kombinezonów z wieloma kieszeniami do przechowywania całego sprzętu do wspinaczki, takiego jak piły, nożyczki i liny. Równie ważne będą kieszenie na apteczkę podręczną i telefon komórkowy. Dobrze, gdy do części kieszeni można w łatwy sposób sięgnąć jedną ręką.

Ważna jest także możliwość regulacji poszczególnych elementów. Kombinezony dla arborystów, takie jak kombinezon antyprzecięciowy Pfanner Dyneema Arborist, często oferują możliwość regulacji górnej części za pomocą rzepów.

Klasa ochrony przed przecięciem – ważny parametr kombinezonów arborystycznych

Podczas wyboru kombinezonu dla arborysty niezwykle istotnym parametrem jest stopień ochrony przed przecięciem określany jako klasa ochrony przed przecięciem. Ubiór arborysty, niezależnie czy jest to kurtka, spodnie czy kombinezon, możemy podzielić ze względu na klasę ochrony przed przecięciem. Powszechnie przyjęło się wyróżniać trzy klasy ochrony przed przecięciem. Odzież ochronna mająca ochronę przed przecięciem pierwszej klasy jest w stanie ochronić ciało przed łańcuchem piły o prędkości do 20 m/s. Klasa druga zapewnia ochronę przy prędkości łańcucha do 24 m/s, natomiast klasa trzecia przed łańcuchem o prędkości 28 m/s. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że takie wartości zostały uzyskane w wyniku testów przeprowadzanych w warunkach laboratoryjnych na nowych, nieużywanych kombinezonach. W praktyce struktura kombinezonu może być osłabiona przez wilgoć i długotrwałe używanie. Może to mieć realny wpływ na pogorszenie się wartości ochronnych kombinezonu. Więcej informacji na temat stopni ochrony przed przecięciem oraz oznaczeniach obszaru ochrony odzieży arborystycznej można znaleźć na naszym blogu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl