Cena
-
od
do
1 750,00 zł
Cena netto: 1 422,76 zł
1 156,20 zł
Cena netto: 940,00 zł
231,24 zł
Cena netto: 188,00 zł
190,00 zł
Cena netto: 154,47 zł
269,00 zł
Cena netto: 218,70 zł
1 453,00 zł
Cena netto: 1 181,30 zł
1 422,00 zł
Cena netto: 1 156,10 zł
Odzież arborystyczna – szeroka gama produktów zapewniających bezpieczeństwo podczas pracy
Najważniejszą cechą odzieży arborystycznej jest zwiększenie bezpieczeństwa arborysty podczas pracy z piłą łańcuchową na wysokości. Realizowane jest to na różnych płaszczyznach, od zapewnienia właściwej widoczności operatora piły, przez ochronę antyprzecięciową, po zwiększenie ogólnego komfortu użytkownika. Oprócz funkcji ochrony przed przecięciami, odzież arborystyczna musi być lekka na ile to możliwe, nie może krępować ruchów, musi także być wygodna dla użytkownika. Odzież, w której arborysta ma ograniczone ruchy oraz jest mu zbyt gorąco, może działać dekoncentrująco, co z kolei stwarza niebezpieczeństwo podczas pracy wymagającej tak dużego skupienia.
Spodnie wspinaczkowe i antyprzecięciowe
Podczas pracy arborysty najbardziej narażone na urazy są nogi. Spodnie – niezależnie od tego, czy są one czysto wspinaczkowe, czy antyprzecięciowe – muszą zapewniać swobodę ruchów oraz oferować dobrą wentylację. Oczywiście ze względu na specyfikę spodni antyprzecięciowych, ich wentylacja będzie zawsze nieco gorsza od tych wspinaczkowych. Podobnie jest z masą obu spodni, dodatkowe tkaniny chroniące ciało przed przecięciem mają wpływ na ciężar spodni.
Spodnie antyprzecięciowe mogą różnić się od siebie stopniem ochrony przed przecięciem, a także obszarem ochrony, jaki obejmują.
W przypadku ochrony przed przecięciem najbardziej powszechne są spodnie zapewniające ochronę pierwszej klasy, czyli takie, które chronią przed łańcuchem piły o prędkości do 20 m/s. Na rynku dostępne są modele zapewniające wyższą klasę ochrony (klasa 2 chroniąca przy prędkości łańcucha do 24 m/s oraz klasa 3 zapewniająca skuteczność przy łańcuchu rozpędzonym do 28 m/s).
Jeśli chodzi o podział ze względu na obszar ochrony, można wyróżnić trzy typy spodni antyprzecięciowych (A, B oraz C). Spodnie typu A zaprojektowane są z myślą o doświadczonych pilarzach, tkanina ochronna znajduje się jedynie w miejscach najbardziej narażonych na przecięcie, czyli na przedniej i lewej stronie nóg. Mniejszy obszar ochrony rekompensowany jest niższą wagą i większą elastycznością.
Najbardziej kompleksową ochronę zapewniają spodnie typu C. Chronią one nogi zarówno z przodu, jak i z tyłu. Spodnie te mają zastosowanie w specjalnych sytuacjach, są także rekomendowane dla osób, które rzadziej pracują z piłą łańcuchową.
Spodnie typu B stanowią formę przejściową między pozostałymi typami, nie są one jednak zbyt powszechne.
Spodnie wspinaczkowe są często wzmacniane na kolanach i podudziach w celu zniwelowania skutków otarć, które mogą pojawiać się w tych miejscach w wyniku częstych wspinaczek. Zapewniają one również dobrą wentylację i skutecznie odprowadzają pot, co jest komfortowe zwłaszcza w upalne dni. Spodnie te są lekkie i elastyczne, ich mała waga i zapewniana przez nie duża swoboda ruchu znacznie ułatwiają wspinaczkę.
Kurtki Softshell
Kurtki przeznaczone dla arborystów są elementem ubioru, który można łatwo dostosować w zależności od aktualnych potrzeb. Odpinane rękawy pozwalają na używanie kurtki w formie kamizelki, możliwa jest też zamiana klasycznych rękawów na rękawy antyprzecięciowe. Kurtki typu softshell chronią przed deszczem oraz wiatrem, zapewniając przy tym wysoką oddychalność. Kaptur, w chwilach, gdy nie jest używany, daje się schować w kołnierzu, dzięki czemu nie ma ryzyka, że stworzy jakiekolwiek niebezpieczeństwo, na przykład zaczepiając się o gałęzie drzew. Kurtki te często zaopatrywane są w dużą liczbę kieszeni zapinanych na suwak lub rzep. Wydłużony tył sprawia, że są wygodne podczas pracy w uprzęży.
Rękawice antyprzecięciowe
Tkanina ochronna znajdująca się w rękawicach jest podobna do tej znajdującej się w spodniach antyprzecięciowych. Podobnie jak w przypadku spodni, w rękawicach przeznaczonych do ochrony rąk przed przecięciem piłą łańcuchową tylko grzbiet lewej rękawicy zawiera warstwę ochronną. Jest to podyktowane tym, że dłonie operatora piły nie mogą być zbytnio skrępowane przez grube warstwy tkaniny ochronnej. Większość obrażeń pojawia się na grzbiecie lewej ręki, toteż ten obszar jest najbardziej chroniony przez rękawice antyprzecięciowe.