Producenci

Sprzęt arborystyczny

Przyrząd zjazdowy LOV2 TAZ Przyrząd zjazdowy LOV2 TAZ
Producent: TAZ
Cena:

1 042,00 zł

Cena netto: 847,15 zł

  • nowość

Sprzęt arborystyczny

Wyposażenie arborysty projektowane jest z myślą o tym, aby poprawić jego bezpieczeństwo, ergonomię, wydajność i komfort. Liny wspinaczkowe, bloczki oraz drzewołazy to jedne z wielu elementów używanych na co dzień podczas pracy arborysty. Niektóre z nich są środkami ochrony indywidualnej i korzystanie z nich jest absolutnie konieczne podczas pracy, inne, choć opcjonalne, zwiększają wydajność i komfort w takim stopniu, że ciężko wyobrazić sobie pracę bez nich.

Apteczki

Pracowanie jako arborysta wiąże się z ciągłym ryzykiem. Operowanie pilarką na dużych wysokościach wymaga ciągłego skupienia. Apteczka, jako środek ochrony indywidualnej, musi znajdować się na wyposażeniu każdego arborysty. Pierwsza pomoc przy urazach może uratować życie. Apteczki powinny być na bieżąco uzupełniane, a ich zawartość dobrze utrzymywana. Oprócz dużych, kompleksowych apteczek, na rynku dostępne są także małe, podręczne apteczki, które da się zapiąć na pasku.

Bloczki i wielobloczki

Właściwy dobór bloczka linowego pozwoli zwiększyć efektywność oraz bezpieczeństwo pracy. Zadaniem bloczka jest zmniejszenie tarcia liny podczas dużego obciążenia w postaci arborysty oraz jego oprzyrządowania. Ponadto bloczki wspinaczkowe umożliwiają łatwe opuszczanie się na linie, a także pozwalają podnosić dany ciężar przy mniejszym nakładzie sił.

Drzewołazy

Drzewołazy znacznie ułatwiają wspinanie się na drzewa, ich użycie ingeruje jednak w strukturę drzewa – kolce drzewołazów przebijają się przez korę, czyniąc drzewo podatnym na choroby – toteż używać ich można jedynie podczas wspinania się na drzewo w celu jego ścięcia.

Drzewołazy wykonane są najczęściej ze stali lub aluminium. Stalowa konstrukcja jest cięższa, ale bardziej wytrzymała. Duży wpływ na komfort użytkowania ma dobór nagolenników – najlepiej, gdy ich wysokość jest regulowana.

Kaski arborystyczne

Ochrona głowy jest niezbędna podczas wspinaczki oraz korzystania z piły łańcuchowej. Chroni przed urazami, a także poprawia widoczność oraz zmniejsza dyskomfort wywołany przez pył i trociny. Kask arborystyczny musi przede wszystkim być zgodny z wymaganymi normami, np. z EN 397 (przemysłowy hełm ochronny). Oprócz tego kask powinien być wygodny w użytkowaniu, co jest zapewniane przez dobre dopasowanie do głowy, miękką wyściółkę, dobrą wentylację, możliwość regulacji wszystkich elementów.

Liny wspinaczkowe

Arborystyczne liny wspinaczkowe zaprojektowane są z myślą o wyjątkowych warunkach, które wynikają ze specyfiki wspinania się na drzewa i wykonywania na nich prac z użyciem pilarki. Liny służące do wspinania się na drzewa są bardziej wytrzymałe na ścieranie, a dzięki wyraźnym kolorom są dobrze widoczne podczas pracy i odróżniają się od otoczenia. Liny te są zgodne z normą EN 1891. Takie liny są zazwyczaj bardziej wytrzymałe, gdyż oprócz ciężaru arborysty muszą wytrzymać ciężar piły łańcuchowej oraz dodatkowych akcesoriów. Liny wspinaczkowe dla arborystów mają odpowiednią rozciągliwość, aby możliwe było bezpieczne używanie piły łańcuchowej. Dzięki odpowiedniej średnicy, liny wspinaczkowe są kompatybilne ze Spiderjackiem oraz Zigzagiem. Warto pamiętać, że liny wspinaczkowe przechowujemy w ciemnym, suchym i wentylowanym miejscu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl