204,00 zł
Cena netto: 165,85 zł
Sprzęt diagnostyczny – diagnostyka drzew
Zdrowe drzewa są bardzo cenne dla naszego życia. Mają między innymi wartość estetyczną, przyrodniczą i ekonomiczną. Zaniedbane drzewa w kiepskim stanie zdrowotnym nie tylko mają znikomą wartość dla naszego środowiska czy gospodarki, ale także mogą poważnie wpływać na bezpieczeństwo publiczne w okolicy, w której się znajdują. Aby zminimalizować ryzyko przykrych incydentów, związanych np. ze złamaniem się gałęzi lub wywróceniem całego drzewa przez silne wiatry, dokonuje się diagnostyki drzewa. Diagnostyki dokonuje się na dwa sposoby, pierwszym z nich jest ocena wizualna, drugim – badanie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, który pozwala dokładnie ocenić żywotność oraz parametry stateczności drzewostanów.
Ocena wizualna jest równie ważna co badanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu diagnostycznego. Wypróchnienia, uschnięte gałęzie czy stopień wyeksponowania na wiatr mogą wiele powiedzieć o kondycji drzewa. Do prostszych oględzin (pod względem technicznym) mogą posłużyć młotek diagnostyczny Halder Simplex Mallet 370 oraz sonda SOIL Testing Probe. Umożliwią one zbadanie pnia, korzeni drzewa oraz pozwolą na identyfikację rodzaju gleby. Oszacowanie stanu rozkładu w korzeniach jest bardzo ważne, gdyż drzewo może stanowić realne niebezpieczeństwo, a jednocześnie wyglądać na zdrowe i stabilne. Sonda diagnostyczna zaprojektowana jest w taki sposób, aby wydawać charakterystyczny dźwięk przy kontakcie z gnijącym drewnem.
Znacznie bardziej złożonym badaniem jest to z użyciem tomografu akustycznego, stosowanego w celu wykrycia rozmiarów i miejsc wypróchnień oraz ubytków. Tomograf akustyczny ArborSonic 3D to jeden z najczęściej wybieranych tomografów przez arborystów. Przede wszystkim badanie jest bezinwazyjne, a to za sprawą wykorzystania metody fal dźwiękowych bez promieniowania. Wykonanie pomiarów jest niezwykle szybkie, może ono zajmować od 5 do 10 minut. Wyniki badań zebranych przez tomograf generowane są w postaci trójwymiarowego modelu pnia. Badanie polega na zaaplikowaniu przetworników przez korę drzewa w równych odstępach wokół pnia (12-centymetrowe gwoździe pozwolą wprowadzić przetworniki nawet do drzew mających grubą korę), wprowadzeniu danych od odległościach między przetwornikami do programu, a następnie uderzeniu stalowym młotkiem w przetworniki. Po wykonaniu pomiaru na kilku różnych wysokościach możliwe jest wygenerowanie modelu 3D. Powyższy opis użycia ma na celu jedynie przybliżenie przebiegu badania, nie stanowi on instrukcji obsługi tomografu. Szkolenie z obsługi tomografu jest w cenie oraz, co ważne, jest obowiązkowe. Czas szkolenia to minimum 3 godziny. Możliwe jest odbycie go w Bielsku–Białej lub u klienta.