Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Producenci

Wiązania do drzew

Opaska do wiązań 2/4T Opaska do wiązań 2/4T
Producent: Inne
Cena:

24,00 zł

Cena netto: 19,51 zł

Opaska do wiązań 8T Opaska do wiązań 8T
Producent: Inne
Cena:

32,00 zł

Cena netto: 26,02 zł

Wiązania do drzew

Elastyczne wiązania do drzew pozwalają zapewnić drzewom należytą opiekę i przedłużyć ich żywotność. Słabe miejsca w strukturze drzewa są wspierane, dzięki czemu jest ono chronione przed złamaniem. Ponadto wiązania mogą być montowane w taki sposób, aby zapobiegać upadkowi odłamanych gałęzi na ziemię, zwiększając przy tym bezpieczeństwo w otoczeniu drzewa.

Montaż wiązań do drzew często możliwy jest bez konieczności przycinania, co jest o tyle ważne, że utrata liści negatywnie wpływa na rozwój komórek drzewa. Wiązania produkowane są najczęściej w ciemnych, stonowanych kolorach, dzięki czemu nie wyróżniają się z otoczenia.

Rodzaje wiązań do drzew – wiązania dynamiczne i statyczne

Wiązania do drzew możemy podzielić ze względu na zastosowany układ połączeń (połączenia trójkątne, pierścieniowe, z połączeniem centralnym itd.). Innym kryterium podziału może być stopień naprężenia liny. Jeżeli ta jest naprężona i niemal całkowicie ogranicza ruch związanej gałęzi, mówimy o wiązaniu statycznym. Jeżeli jednak lina znajduje się w zwisie i pozwala na niewielki ruch związanej gałęzi, jest to związanie dynamiczne. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wiązania dynamiczne pozwalają gałęziom na nieznaczny ruch na wietrze, co korzystnie wpływa na rozwój komórek drzewa – sprawia to, że takie gałęzie osiągają większą średnicę. Są jednak przypadki, w których naturalny ruch gałęzi nie jest pożądany. Jeżeli wiązanie montowane jest celem zabezpieczenia uszkodzonej już części drzewa, wtedy najczęściej wybierane są wiązania statyczne, które skutecznie zapobiegają powiększaniu się uszkodzenia. Wiązania statyczne wykorzystywane są także w celu zabezpieczenia gałęzi przed upadkiem. Lina wiążąca gałąź prowadzona jest wtedy możliwie pionowo, tak aby w razie ułamania się gałęzi ta pozostała na stałej wysokości, nie powodując zagrożenia.

Systemy wiązań do drzew marki Cobra

Asortyment wiązań do drzew marki Cobra jest obecny na rynku od 1993 roku. Spośród wszystkich systemów Cobra warto wyróżnić Cobra 2t, Cobra 4t oraz Cobra 8t, które są stosowane zależnie od średnicy gałęzi. Montaż wszystkich systemów Cobra odbywa się w ten sam sposób i nie wymaga dodatkowych narzędzi. Produkty z tej linii są zgodne z niemieckim standardem opieki nad drzewami ZTV-Baumpflege, materiały wykorzystywane do produkcji tych systemów wiązań mają więc co najmniej ośmioletnią żywotność.

Wiązania te nadają się do złamań i obciążeń. Do zabezpieczenia widocznych pęknięć mogą posłużyć liny o małej rozciągliwości, które nie dopuszczą do rozszerzania się pęknięcia i w konsekwencji oderwania gałęzi. Wiązania marki Cobra sprawdzą się również jako wiązania dynamiczne – regulowana pętla pozwala na rozszerzanie długości wiązania wraz z rozrostem drzewa, natomiast amortyzator zapewni systemowi właściwą elastyczność. Komponenty, takie jak amortyzator, opaska do wiązań czy usztywniacz, dostępne są w różnych wariantach, co pozwala dopasować wiązanie do potrzeb drzewa.

Przy wyborze wiązań do drzew, oprócz właściwego dopasowania parametrów liny do cech drzewa, ważne jest, by wiązanie nie wywoływało niepotrzebnych szkód. Warto więc zwrócić uwagę na jakość osłon wiązania. Taka osłona z jednej strony chroni linę przed przetarciami, z drugiej zapobiega przecięciom drzewa wywołanym przez linę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl