Producenci
Kaski arborystyczne – jak wybrać idealny kask i czym się kierować? 0
Kaski arborystyczne – jak wybrać idealny kask i czym się kierować?

Przed zakupem kasku arborystycznego, podobnie jak w przypadku niemal wszystkich narzędzi arborystycznych, należy upewnić się, że produkt ten spełnia obowiązujące normy bezpieczeństwa. Warto w tym miejscu nadmienić, że europejskie normy bezpieczeństwa są różne w zależności od tego, czy kask będzie używany na ziemi, czy stosowany do wspinaczki i prac wykonywanych na drzewach.

Wygoda użytkowania a bezpieczeństwo – jak dobrze dopasowany kask arborystyczny poprawia bezpieczeństwo w pracy?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając kask arborystyczny (rzecz jasna po upewnieniu się, że spełnia on wymagane normy bezpieczeństwa), jest wygoda w użytkowaniu. Nie jest to oczywiście jedyne kryterium, którym należy się kierować – przeznaczeniem kasku jest zapewnianie bezpieczeństwa, jednak dyskomfort podczas pracy działa dekoncentrująco i może stanowić przyczynę wypadku. Na to, czy kask arborystyczny jest wygodny, wpływa jego rozmiar oraz stopień, w jakim może być on regulowany. Kask powinien przylegać do głowy, zwłaszcza jeśli mówimy o kasku do wspinaczki. Każde odstające elementy niosą bowiem ze sobą ryzyko zaczepienia się o gałęzie podczas pracy na drzewie. Przyleganie kasku do głowy jest istotne również z innego powodu – dobrze dopasowany kask nie zsunie się podczas pracy ani nie przekrzywi. Jest to istotne, ponieważ w razie uderzenia w kask, na przykład przez spadającą gałąź, przekrzywiony może nie zamortyzować wstrząsu tak dobrze, jak w przypadku, gdyby był poprawnie założony.

Równie ważnym czynnikiem jest wentylacja kasku, zwłaszcza wtedy, gdy jest on wyposażony w osłony wzroku i słuchu czyniące kask jeszcze bardziej zamkniętym. Otwory wentylacyjne umieszczone na krawędziach kasku umożliwiają cyrkulację powietrza, czyniąc kask znośnym do noszenia nawet w upalne dni. Jeszcze lepiej, gdy kask umożliwia zamknięcie otworów wentylacyjnych, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu jest on równie komfortowy w chłodniejsze i deszczowe dni.

Nie tylko osłona przed uderzeniami – ochrona wzroku i słuchu jako wyznacznik dobrego kasku arborystycznego

Podczas pracy z piłą łańcuchową, arborysta narażony jest na długotrwały hałas, a także kontakt z odpryskującymi odłamkami drewna. Rzeczy te stanowią oczywiste zagrożenie dla naszego wzroku i słuchu, a zewnętrzne akcesoria, takie jak okulary czy słuchawki, mogą okazać się niekompatybilne z naszym kaskiem lub, co gorsza, nie zapewniać pełnej ochrony (np. w przypadku, gdy kask będzie uniemożliwiał całkowite przyleganie słuchawek do uszu).

Obecnie niemal każdy kask arborystyczny oferuje wbudowane elementy chroniące oczy i uszy lub umożliwia dodanie takich elementów w postaci kompatybilnych dodatków. W przypadku ochrony przed odłamkami drewna, kaski często oferują siatkę ochronną. Jest to rozwiązanie lepsze od okularów, ponieważ po pierwsze siatka chroni całą twarz i także ogranicza dostawanie się zanieczyszczeń pod kask (wszelkie zanieczyszczenia przylegające do spoconej skóry mogą powodować znaczny dyskomfort), a po drugie na okularach może osadzać się pył ograniczający widoczność lub mogą one zwyczajnie zaparować. W przypadku siatki ochronnej nie ma tego problemu. Jeśli chodzi o ochronę przed hałasem, dobrze jest, gdy nauszniki, oprócz opcji satysfakcjonującego poziomu tłumienia dźwięków, są lekkie, niewielkie i przylegające do głowy. Inną pożądaną cechą, jeśli chodzi o nauszniki, może być łatwość w ich zakładaniu i zdejmowaniu, ponieważ nie zawsze chcemy, aby kask tłumił dźwięki otoczenia. Dobrze w takich sytuacjach mieć możliwość szybkiego i wygodnego odchylenia nauszników.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru kasku arborystycznego?

Podsumowując – w przypadku, gdy decydujemy się na zakup kasku arborystycznego, powinniśmy upewnić się, że spełnia on wymagane normy bezpieczeństwa, sprawdzić, czy dobrze się w nim czujemy, upewnić się, że kask zapewnia należytą ochronę wzroku i słuchu, a jeśli nie zapewnia, to zorientować się o ewentualnej możliwości zamontowania takich dodatków (nawet jeśli w danym momencie nie czujemy takiej potrzeby, warto zostawić sobie taką możliwość na przyszłość, nic to nas nie kosztuje, a być może dzięki temu kiedyś unikniemy konieczności nabycia drugiego kasku oferującego te funkcjonalności). Innymi ważnymi cechami są dobra wentylacja (idealnie, gdy istnieje możliwość regulowania jej, na przykład poprzez zamykane wloty powietrza) oraz żywa, jaskrawa kolorystyka. W przypadku koloru kasku jest to kwestia indywidualna i na pewno część osób woli kaski w bardziej stonowanych kolorach, jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa, dobrze widoczne kaski są znacznie lepszym wyborem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl