Producenci
Spodnie antyprzecięciowe – przegląd najbardziej wytrzymałych modeli 0
Spodnie antyprzecięciowe – przegląd najbardziej wytrzymałych modeli

Na rynku dostępne są spodnie antyprzecięciowe zapewniające bardziej lub mniej kompleksową ochronę ciała przed przecięciem. Doświadczeni arboryści, od lat wykonujący swoją pracę, często decydują się na spodnie antyprzecięciowe typu A, czyli takie, w których tkanina ochronna znajduje się jedynie w miejscach najbardziej narażonych na przecięcie (przedniej i lewej stronie nóg). Po drugiej stronie spektrum znajdują się kombinezony antyprzecięciowe, takie jak kombinezon Pfanner Dyneema Arborist, gdzie oprócz kompleksowej ochrony nóg, chroniony jest także brzuch i klatka piersiowa. Przy wyborze spodni antyprzecięciowych ważne jest więc, aby uczciwie oszacować swoje doświadczenie oraz umiejętności i wybrać taki model spodni, który będzie zapewniać nam maksymalne bezpieczeństwo przy jak najmniejszym dyskomforcie.

Spodnie antyprzecięciowe o różnych obszarach ochrony – jaka jest różnica między spodniami antyprzecięciowymi typu A, B oraz C?

We wcześniejszym fragmencie padła wzmianka o spodniach antyprzecięciowych typu A i o tym, że są one preferowane przez doświadczonych pilarzy. Jednak dlaczego tak jest i jakie inne kategorie poza typem A wyróżniamy? Spodnie antyprzecięciowe przyjęło się dzielić na spodnie typu A, B oraz C, ze względu na obszar ochrony, który obejmują. Największy obszar ciała chroniony jest przez spodnie typu C – takie spodnie chronią nogi zarówno z przodu, jak i z tyłu. W prawdzie takie spodnie rekomendowane są dla osób, które rzadziej pracują z piłą łańcuchową, jednak w specjalnych sytuacjach zdarza się sięgać po nie nawet najbardziej doświadczonym pilarzom. Spodnie typu B to coś pomiędzy kompleksową ochroną zapewnianą przez spodnie typu C i tą minimalną zapewnioną przez typ A. Spodnie te, ze względu na swoją przejściową formę, nie są zbyt popularne i są one raczej trudno dostępne na rynku. Ostatnim typem są wspomniane wcześniej spodnie antyprzecięciowe typu A. Jako że zostały już one pośrednio opisane, przy okazji porównywania ich do spodni innych typów, tutaj już krótko: obszar ochrony przed przecięciem obejmuje jedynie przód i lewą stronę nóg, gdyż są to obszary najbardziej narażone na przecięcie. Takie spodnie oferują mniejszą wagę i większą mobilność kosztem mniejszej ochrony. Jest to powód, z którego doświadczeni arboryści często decydują się właśnie na ten typ spodni. Spodnie antyprzecięciowe typu A to między innymi spodnie antyprzecięciowe PFANNER Arborist Chainsaw Protection oraz spodnie Arbpro Climb Tech Gamma.

Stopień ochrony przed przecięciem – trzy klasy spodni antyprzecięciowych

Spodnie antyprzecięciowe – jak sama nazwa wskazuje – zostały zaprojektowane tak, aby możliwe spowolnić szybkość cięcia piły łańcuchowej w momencie kontaktu z materiałem. W obszarach ochrony, oprócz warstwy zewnętrznej (wytrzymałej na rozdarcia), spodnie mają także dodatkową tkaninę chroniącą przed piłą. Są to luźno tkane, długie i wytrzymałe nici, które poprawiają odporność na przecięcie wplątując się w łańcuch piły i doprowadzając do zatrzymania mechanizmu. Jednakże nie wszystkie spodnie są w stanie poradzić sobie z łańcuchem piły rozpędzonym do dużej prędkości. Możemy wyróżnić trzy klasy ochrony przed przecięciem. Spodnie oferujące ochronę pierwszej klasy są w stanie ochronić przed łańcuchem piły o prędkości do 20 m/s. Spodnie o ochronie tej klasy zdają się najbardziej powszechnymi na rynku. Za potwierdzenie może posłużyć popularność takich modeli jak spodnie antyprzecięciowe PFANNER Ventilation Chainsaw Protection czy spodnie PFANNER Gladiator Outdoor. Istnieją także modele, które zapewniają wyższą klasę ochrony. Spodnie drugiej klasy są w stanie ochronić przed łańcuchem rozpędzonym do 24 m/s, natomiast spodnie trzeciej klasy chronią przed łańcuchem rozpędzonym do 28 m/s. Warto jednak pamiętać, że podane wartości zostały uzyskane w testach laboratoryjnych. W rzeczywistości na stopień ochrony może mieć wpływ dużo czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, kąt i ostrość łańcucha, osłabienie materiału, czyniąc spodnie bardziej podatne na przecięcia.

Wysokowytrzymałe włókno syntetyczne Dyneema – sekret najbardziej wytrzymałych spodni antyprzecięciowych

Dyneema to materiał przemysłowy, łączący bardzo dużą wytrzymałość i niewielką wagę. Włókna Dyneema są szeroko wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, wykorzystuje się je na przykład w kamizelkach kuloodpornych, pojazdach opancerzonych, ale także do produkcji lin do cumowania w przemyśle okrętowym.

Nie może dziwić fakt, że ekspansja materiałów zawierających włókna Dyneema objęła również branżę arborystyczną. Spodnie, w których zastosowano włókna Dyneema, są lekkie i wytrzymałe. Przykładem tego typu produktu są spodnie SIP Protection Arborist Progress. Obecność włókien Dyneema to z pewnością mocny argument przy wyborze wytrzymałych spodni antyprzecięciowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl